Key international fixtures coming up on 2018 calendar

While there might not be the same number of games at the end of this year as there were in 2017 with the Rugby League World Cup, there's still a host of attractive fixtures to keep an eye out for as the domestic season comes to a close.

Headlined by Australia's Trans-Tasman Test against New Zealand followed by their historic one-off Test match against Tonga, there's certainly no shortage of international games to watch out for this year — particularly with the presence of the Emerging Nations World Cup, which kicks off on October 1.

 

INTERNATIONAL TEST MATCHES

Saturday, October 6 — Prime Minister's XIII vs. Papua New Guinea at Port Moresby National Stadium

Saturday, October 13 — Australia vs. New Zealand at Mount Smart Stadium

Thursday, October 18 — England vs. France at Leigh Sports Village

Saturday, October 20 — Australia vs. Tonga at Mount Smart Stadium

Sunday, October 20 — England vs. New Zealand at KCOM Stadium

Monday, November 5 — England vs. New Zealand at Anfield

Monday, November 12 — England vs. New Zealand at Elland Road

Esan Marsters playing for New Zealand against England in Denver, 2018.
Esan Marsters playing for New Zealand against England in Denver, 2018.

EUROPEAN CHAMPIONSHIPS

Saturday, October 6 — Spain vs. Russia at Quatre Carreres, Valencia, Spain

Saturday, October 13 — Russia vs. Serbia at Venue TBC

Saturday, October 20 — Serbia vs. Spain at Belgrade, Serbia

Saturday, October 27 — Ireland vs. Scotland at Morton Stadium, Santry, Ireland

Saturday, October 27 — France vs. Wales at Stade Albert Domec, Carcassonne, France

Friday, November 2 — Scotland vs. Wales at Gala RFC, Galashiels, Scotland

Saturday, November 3 — Ireland vs. France at Morton Stadium, Santry, Ireland

Saturday, November 10 — France vs. Scotland at Stade Albert Domec, Carcassonne, France

Sunday, November 11 — Wales vs. Ireland at Racecourse Ground, Wrexham, Wales

 

EMERGING NATIONS WORLD CUP

Monday, October 1 — Malta vs. Phillipines at Windsor, NSW

Monday, October 1 — Soloman Islands vs. Turkey at Windsor, NSW

Monday, October 1 — Hungary vs. Greece at Windsor, NSW

Thursday, October 4 — Malta vs. Niue Islands at St. Mary's Stadium

Thursday, October 4 — Japan vs. Turkey at St. Mary's Stadium

Thursday, October 4 — Hong Kong vs. Poland at St. Mary's Stadium

Thursday, October 4 — Hungary vs. Vanuatu at St. Mary's Stadium

Sunday, October 7 — Philippines vs. Niue Islands at Cabramatta, NSW

Sunday, October 7 — Soloman Islands vs. Hong Kong at Cabramatta, NSW

Sunday, October 7 — Japan vs. Poland at Cabramatta, NSW

Sunday, October 7 — Greece vs. Vanuatu at Cabramatta, NSW

Tuesday, October 9 — 3rd Pool C vs. 5th Pool C at Cabramatta, NSW

Wednesday, October 10 — 3rd Pool A vs. 2nd Pool C at Cabramatta, NSW

Wednesday, October 10 — 1st Pool A vs. 2nd Pool B at Cabramatta, NSW

Wednesday, October 10 — 1st Pool B vs. 2nd Pool A at Cabramatta, NSW

Wednesday, October 10 — 3rd Pool B vs. 1st Pool C at Cabramatta, NSW

Thursday, October 11 — 4th Pool C vs. 5th Pool C at Cabramatta, NSW

Saturday, October 13 — 3rd Pool C vs. 4th Pool C at Cabramatta, NSW

Saturday, October 13 — Winner A vs. Winner B at Cabramatta, NSW

Saturday, October 13 — 3rd Place vs. 4th Place at Cabramatta, NSW

Saturday, October 13 — 7th Place vs. 8th Place at Cabramatta, NSW

Saturday, October 13 — Winner SF1 vs. Winner SF2 at Cabramatta, NSW