You have skipped the navigation, tab for page content
Tyson Gamble named in NSW Residents squad

Wests Tigers five-eighth Tyson Gamble has been named for the New South Wales Residents side to face Queensland Residents this Sunday in their annual clash at Dolphin Stadium, Redcliffe.

With the team picked solely from players featuring in the Canterbury Cup so far this year, Gamble has been named on an extended bench by Coach Shane Millard after several strong performances for the Western Suburbs Magpies in 2019.

A Redcliffe Dolphins junior, Gamble has registered two tries and three try assists so far this year with his kicking game proving particularly dominant. The 22-year-old ranks inside the top five players in the competition so far this year with total kicks and kick metres, while also sitting fifth in total points scored so far this year.

Gamble is one of many players in the NSW side with first-grade experience, having made his NRL debut for Wests Tigers last year against the Canberra Raiders.

Western Suburbs outside Omar Slaimankhel has also been named in the Ron Massey Cup Representative team, coached by former Wests Tiger Jarrod Farlow.

2019 Match Highlights: Canterbury Cup Round 8


2019 NSW V QLD RESIDENTS

NEW SOUTH WALES   QUEENSLAND
Kieran Moss (North Sydney) 1 Jesse Arthars (Burleigh)
Christian Crichton (Canterbury-Bankstown) 2 Richard Kennar (Wynnum-Manly)
Reubenn Rennie (Mounties) 3 Connor Broadhurt (Norths)
Morgan Harper (Canterbury-Bankstown) 4 Delouise Hoeter (Wynnum-Manly)
Brian Too (Penrith) 5 Izaia Perese (Redcliffe)
Connor Tracey (South Sydney) 6 Billy Walters (Easts)
Brock Lamb (North Sydney) 7 Sam Scarlett (Wynnum-Manly)
JJ Collins (Mounties) 8 Corey Jensen (Townsville)
Billy Brittain (South Sydney) 9 Harry Grant (Sunshine Coast)
Lloyd Perrett (Blacktown Workers) 10 Nat Neale (Ipswich)
Dean Britt (South Sydney) 11 Patrick Kaufusi (Easts)
Beau Fermor (South Sydney) 12 Keenan Palasia (Wynnum-Manly)
Josh Curran (North Sydney) 13 Tom Gilbert (Townsville)
Keaon Koloamatangi (South Sydney) 14 Mitch Cronin (Wynnum-Manly)
Reece Robson (St. George-Illawarra) 15 Tino Fa'asuamaleaui (Sunshine Coast)
Renouf To’omaga (Canterbury-Bankstown) 16 Brett Greinke (Easts)
Tom Amone (South Sydney) 17 Darryn Schonig (Sunshine Coast)
Tyson Gamble (Western Suburbs) 18 Nathan Watts (Redcliffe)
Matheson Johns (Penrith) 19  
Tony Satini (Mounties) 20  
Shane Millard Coach Jon Buchanan